خطبه دوم نماز جمعه کربلاء به امامت شيخ عبدالمهدی کربلایی در تاریخ بیست و نهم ذي القعده 1440 هجری برابر با یازدهم مردادماه 1398 شمسی

منبر الجمعة

2019-08-07

346 بازدید

برادران و خواهران، موضوع خطبه دوم این هفته در مورد فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی است که به خواسته ها و جایگاه خود پس از اتمام تخصص خود دست نیافته اند.
رسانه ها برخی از اعتراضات و تظاهرات افراد تحصلیکرده دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را در مقابل وزارتخانه ها نشان می دهند که به عنوان یک شهروند خواستار استخدام در رشته تحصیلی و تخصص خود هستند.
برادران و خواهران، اقداماتی که ادارات ذیربط باید اتخاذ نمایند، چیست؟ در این جمع نخبگان فارغ التحصیل نیز حضور دارند که تلاشهای بسیاری را در زمینه های علمی مبذول داشته اند و اکنون آرزو دارند که طبق تخصص خود در ادارات به خدمت رسانی مشغول شوند. اما اکنون مشاهده می کنند که آرزوهایشان به حقیقت نپیوسته است و ا هزاران نفر از این افراد شغل مناسبی را که شایسته مدارک تحصیلی آنها باشد؛ کسب نکرده اند.
اکنون فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی بسیار گله مند هستند و برخی شکایت می کنند که ما اکنون مشغول به کاری هستیم که ماهیانه هشتاد یا صد هزار دینار درآمد داریم و اکنون منتظر هستیم که بعد از تلاشهای بسیار در رشته تخصصی خود مشغول به کار شویم.
در این برهه دولت را مورد خطاب قرار می دهیم و از آنها می خواهیم که به صورت جدی به پیگیری این موضوع بپردازند.
توصیه های مهمی ارائه می گردد و من نیز هر بند را قرائت می کنم تا مطلبی از قلم نیفتد، که اگر ما به این قشر فارغ التحصیل اهمیت بدهیم به پیشرفت کشور کمک کرده ایم و بسیاری از مشکلات حل می شود. اگر ادارات مربوطه با همت عالی و مصمم به این توصیه ها عمل کنند، می توانیم فرصتهای بسیاری را به وجود آوریم و وضعیت کشور را بهبود بخشیم.
توصیه ها متعلق به وضع اقتصادی کشور عراق است و بخشی از آن نیز به فارغ التحصیلان اختصاص داده شده است.

توصیه اول: متخصصان اقتصادی به صورت مستمر بر ضرورت ایجاد فرصتهای شغلی غیر دولتی که اکنون در عراق از کار افتاده است، تأکید می کنند. که اگر فرصتهای شغلی با اراده و جدیت کافی به وجود آید، مشکلات حل خواهد شد. بسیاری از کشورهای پیشرفته توانستند با فعال کردن فرصتهای شغلی غیر دولتی اقتصاد کشور را شکوفا کنند و مشکل بی کاری را حل نمایند. از مهمترین نیازهای فعال کردن فرصتهای شغلی غیر دولتی فراهم نمودن اوضاع امنیتی مناسب برای سرمایه گذاران و قطع کردن دست فاسدان و رشوه گیران و همچنین اصلاح قوانینی است که کار را به تاخیر می اندازد و در نتیجه پیشرفت کشور به تاخیر می افتد.

توصیه دوم: ضرورت ایجاد فرصتهای شغلی غیر دولتی به معنای این نیست که ادارات مربوطه از مسئولیتهای خود در قبال این قشر شانه خالی کنند.
توصیه سوم: ترغیب دانش آموزان به تخصصهای مورد نیاز جامعه. اکنون دیده می شود فارغ التحصیلان تخصصهایی که جامعه به آن نیاز چندانی ندارد؛ زیاد است و در نتیجه برخی از فارغ التحصیلان در موقعیتهای شغلی غیر مرتبط با تخصص خود می شوند و اصلا ارتباطی بین تخصص آنها و شغلشان وجود ندارد.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر