خطبه دوم نماز جمعه کربلا به امامت شیخ عبد المهدی الکربلائی در تاریخ ۱۵ ربیع الاول ۱۴۴۰ هجری برابر دوم آذر ۱۳۹۷ شمسی

منبر الجمعة

2018-11-25

472 بازدید

برادران و خواهران ما همچنان در مبحث قبلی (عوامل موفقیت در وظایف شغلی) هستیم، پیش از اینکه به این موضوع بپردازیم، ما اصول کلی موفقیت در عمل به وظایف را می گوییم که این مورد شامل همه می شود از عالیترین مسئول گرفته تا مدیر، کارفرما، استادکار، صاحب حرفه، معلم، استاد، پزشک، مهندس و... عناصر و اصول کلی که ضامن موفقیت در اجرای مسئولیتها و وظایف هستند به طوری که ما را به موفقیتی که می خواهیم؛ می رساند.
البته اصول خاص این مساله به متخصصان آن در زمینه پزشکی، مهندسی، فیزیک، مسئولیتهای عمومی، اداری، اقتصادی و اجتماعی مربوط می شود، امور تخصصی وجود دارند که به متخصصان مربوط می شوند، ما فقط از اصول کلی صحبت می کنیم که نیاز داریم در کنار امور تخصصی باشند تا ما به آن موفقیتی که می خواهیم و آرزوی آن را داریم؛ برسیم.
از جمله مسائل مهم برای موفقیت در وظایف که شامل همه ما می شود «درک اهمیت تلاش و قداست آن در نزد شخص و جامعه» و نقش مهم و حساس آن در رسیدن به هدف از وجود انسان روی زمین و نقش آن در توسعه و آبادسازی آن است.
ما باید به این درک برسیم که کار و تلاش مساله ای مقدس، حساس و مهمی در زندگی ماست، پیشتر گفتیم که خداوند متعال این مسئولیت را به انسان محول کرد که جانشین او در زمین باشد و نیز او را مامور کرد امانت الهی را ادا کند، همچنین آبادانی زمین را به او محول کرد و نیز او را مسئول پیشرفت بشریت و ارتقای زندگی خود کرد. زمانی که ما درک کنیم کار و تلاش و اصول آن نقش بزرگی در تحقق این اهداف بزرگ دارد، چقدر جانشینی خدا روی زمین و ادای امانتی که خداوند به ما محول کرده، بزرگ است.
زمانی که ما درک کنیم این عوامل اصولی بزرگ و مقدس هستند و ارزش انسانی بزرگی دارند و با عمل ما به مسئوليتهای خود در جانشینی خداوند متعال در زمین مرتبط هستند و تا زمانی که به این عوامل و اصول که اسلام و متخصصان بیان کردند، پایبند نباشیم، امکان اجرای این مسئولیت وجود ندارد.
زمانی که درک کنیم این کار وظیفه و مسئولیتی الهی در زمین است، آن زمان این کار اصل و ارزشی مقدس در نزد ما پیدا می کند، آن زمان برای کار، جدیّت و خلوص در کار انگیزه پیدا کرده و این مسئولیت را به شکل کامل ادا می کنیم، این مسئولیت چه عبادی باشد، چه اخلاقی و یا عمل به وظیفه ای عمومی ما به این درک نیاز داریم و با آن از زندگی کسالت بار، سستی و غیر فعال بودن که موجب تنزل جامعه می شود، دور می شویم، بنابراین این درک و توجه باید در ما وجود داشته باشد تا به موفقیتی که می خواهیم؛ برسیم. همچنین از مسائل مهم و هدف و انگیزه کار است.
مومن باید از درون خود را تقویت کند تا قصد، علت و انگیزه اش تنها رضایت خداوند متعال باشد، آن زمان کار و تلاش با هدفی بزرگ و مقدس مرتبط خواهد شد، آن زمان انسان برای کار و تلاش بیشتر انگیزه می یابد. فقط عبادت نیست من زمانی که استاد دانشگاه باشم یا پزشک، مهندس، کارمند، کارفرما و یا صاحب حرفه اگر احساس کنم که عمل به این وظیفه با مسئولیت الهی و رسیدن به رضایت خداوند متعال مرتبط است، مصمم تر و با اخلاص بیشتری خواهم بود، این باید برای فرد مومن فراهم شود.
همچنین اهداف و انگیزه های مختلفی وجود دارند برادرانم امکان دارد هدف و دلیل عشق به میهن، جانفشانی برای آن، عشق به مردم باشد و اینکه این میهن هویت او و اعتباری برای اوست، این انسانی که برای خدمت به مهین مراحل ترقی را طی کرده است و از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و به این مراتب می رسد، از فضیلتی برخوردار است. این وابستگی به وطن و عشق به میهن احتمال دارد که باعث شود انسان در کارش جدی، مخلص و با اراده باشد، گاهی نیز علاقه به کار و حرفه و عشق خدمت به مردم عامل قوی برای مردم در خدمت رسانی می شوند.
برعکس زمانی که این انگیزه و عامل در انسان ضعیف می شود، شور و اخلاص و اراده اش برای کار نیز ضعیف می شود، به همین دلیل می بینیم برخی کارشان را به اهدافی دنیوی ارتباط می دهند و این مشکل بسیاری از کسانی است که کار و انگیزه خود را به پول یا رسیدن به مقام یا ترفیع درجه یا مساله دنیوی دیگری مرتبط می کنند و این مسائل از بین رفتنی و دنیوی هستند یا حاصل می شوند یا نه. شما می بینید که او انگیزه و خلوص خود در کار را به این عوامل دنیایی از بین رفتنی مرتبط خواهد کرد به همین دلیل او با انگیزه، با اراده و یا در کارش موفق نیست.
بنابراین برادرانم از ضروریات ایمان زمانی که این کار را به خداوند متعال مرتبط می کنم و به دنبال رضایت خداوند متعال هستم آن زمان این عمل موفقیت بزرگی خواهد بود زیرا با خداوند متعال در ارتباط است و کمک و توفیق خداوند متعال برای این انسان خواهد بودبرادرانم توجه کنید برخی جوامع چه بسا دینی ندارند اما در کارشان موفق هستند و به جایگاه بالایی از پیشرفت، توسعه، رفاه و شکوفایی رسیده اند. دلایل این امر چیست؟
در این جوامع می بینیم که درست انجام دادن کار و به پایان رساندن آن را اصلی مقدس و محترم و حداقل در ارتباط با میهن و مردم خویش محسوب می کنند و احترام و قداست قائل شدن برای آن را ناشی از فرهنگی در این جامعه می دانند، به همین دلیل جامعه ای که نهادهای آموزشی، تربیتی، خانوادگی و موسسات کاربردی و رسانه ای و دیگر نهادهای آن توجه دارند که علاقه به کار و مقدس و محترم شمردن آن به اعضای جامعه آموزش داده شود، این جامعه موفق است و به پیشرفت و شکوفایی می رسد.
هر چقدر توجه این موسسات به ایجاد فرهنگ احترام به کار و ارزشی مقدس و محترم شمردن آن در جامعه و آموزش در این زمینه کم شود، جامعه سیر قهقهرایی پیدا می کند و در تمامی زمینه ها موفقیتی به دست نمی آورد.
بنابراین ما ابتدا امیدواریم خانواده و بعد تمامی نهادهای مربوط فرهنگ سازی کرده و به شخص و جامعه آموزش دهند که کار، اصلی مقدس و محترم است تا به این ترتیب کار نزد شخص و جامعه محبوب شود.
برعکس اگر جامعه این فرهنگ را ایجاد نکند و این موسسات توجهی به این مساله نداشته باشند و جامعه را آموزش نداده و فرهنگ سازی نکنند، آن زمان روحیه غیر فعال بودن، تنبلی، رفاه طلبی، کسالت و اتکا به دیگران بر جامعه حاکم خواهد شد و موجب عقب ماندگی این جامعه از سایر جوامع شده و دیگر نمی تواند از منابع، امکانات و پتانسیلهای خود استفاده کند.
به همین دلیل ما امیدواریم همه نهادها و ابتدا خانواده و پس از آن مدرسه، دانشگاه، نهادهای فرهنگی، آموزشی و رسانه ای توجه کافی نسبت به آموزش و ایجاد فرهنگ این اصل مهم و مقدس داشته باشند تا محبوبیت و انگیزه ای ایجاد شود، برخی ملتها که شور و انگیزه قوی برای کار را در درون خود می یابند و این مسئولیت بزرگ را بر دوش خود احساس می کنند، در کار خود کوتاهی نمی کنند. این از کجا می آید؟ در اصل از فرهنگ سازی و تربیت می آید.
بر عکس اگر چیزی مشابه این وجود نداشته باشد، آن زمان این جامعه به فعالیت نداشتن و رفاه طلبی علاقه مند خواهد شد، البته علاوه بر این مساله مهم دیگری نیز وجود دارد و آن هم ساختارهای اداری و سیستمهای کار و مقرراتی است که گاهی جامعه با فرهنگ سازی داوطلبانه و اختیاری آن را در پیش می گیرد و گاهی نیز اقداماتی اتخاذ می شود که فرد و جامعه را به عشق به کار و انگیزه برای آن سوق می دهد، گاهی جامعه ای را می یابیم که به تنبلی، عدم فعالیت و راحت طلبی گرایش دارد و به دنبال این مسائل است و جامعه دیگری را می بینیم که برای کار و تلاش انگیزه دارد و عاشق کار است و اهمیت آن را درک می کند، بنابراین برادرانم ما باید ابتدا از خانواده شروع کنیم و فرهنگ کار و تلاش و عمل به وظیفه محول شده را در کودکان خود ایجاد کنیم و به آنها و نیز دیگر نهادها آموزش دهیم.
همچنین از عوامل مهم دیگر حفظ امانت در منابع مالی و وظایف شغلی است.
به این مساله مهم می پردازیم کار و انجام وظیفه امانت الهی، ملی و اخلاقی بر گردن هر شاغلی است حال زمینه شغلی اش هر چه می خواهد باشد، پزشک، استاد، مهندس، کارمند یا کارگر و حتی در زمینه های سیاسی، اداری و مالی این امانت باید لحاظ شده و در برابر فساد، انحراف، بی توجهی و کوتاهی از آن حفاظت شود، پس درمان و طبابت برای مریض، آموزش برای دانشجو، خدمت رسانی برای شهروندان، رسیدگی به امور مردم از طرف مسئولان همگی امانتهایی بر گردن مردم و مسئولان هستند و همه باید آنها را از همه لحاظ به خصوص تصمیم درست، مدیریت خوب، شفافیت در اجرا و هزینه ها، حفاظت در برابر فساد، نابودی و اسراف و استفاده از تمامی پتانسیلها در موارد معین شده رعایت کنند.
برادران و خواهرانم از جمله این عناصر مهم اخلاق حرفه ای است و این با اخلاق کلی متفاوت است، هر کار و حرفه ای اخلاقی دارد که باید آنها را شناخت و رعایت کرد تا خدمت انسانی مورد نظر کامل شده و هدف محقق شود، در طبابت و پرستاری اخلاقیات انسانی وجود دارد و آموزش اصول و ارزشهای آموزشی برای طالب علم خود را دارد، همین طور یک کارمند در خدمات رسانی به عموم شهروندان رفتارها و اصولی دارد که باید آنها را رعایت کند، همچنین برای یک شخصیت سیاسی اخلاقیات و اصولی وجود دارد که با آنها می تواند مسائل عمومی مردم را مطابق با منافعشان مدیریت کند.
از خداوند متعال می خواهیم به ما توفیق دهد تا در اعمال خویش خلوص داشته باشیم و برای خدمت به کشور و مردم خود انگیزه یابیم، از خداوند متعال می خواهیم به ما در این راه توفیق دهد همانا که او شنونده اجابت کننده است، سپاس مخصوص الله پروردگار دو جهان است، خداوندا بر محمد و خاندان پاک و مطهرش درود فرست..

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر