خطبه دوم نماز جمعه کربلا به امامت سید احمد الصافی در تاریخ نهم صفر ۱۴۴۰ هجری برابر بیست و هفتم مهر ۱۳۹۷ شمسی

منبر الجمعة

2018-10-22

440 بازدید

برادران و خواهرانم ما در آستانه زیارت اربعین هستیم، می خواهم برخی مسایل را با شما در میان بگذارم:
مسئله اول: این زیارت یعنی زیارت اربعین امام حسین علیه السلام یکی از شکل های وفاداری و تجدید عهد با سید الشهداء علیه السلام و آن اصولی است که امام حسین علیه السلام به خاطر آنها به پا خاست، جهاد کرد و به شهادت رسید، به همین دلیل زیارت اربعین با این حجم گسترده و سیل انسانی رو به فزونی برجسته شده است.
بنابراین فواید پیش بینی شده اجتماعی، فردی و جمعی این زیارت بسیارند..، تاکید بر زنده کردن این آیین و انجام هر ساله آن است، این امر باعث افتخار و مباهات است، بنابراین این مومنانی که برای زیارت امام حسین علیه السلام می آیند، در اعماق وجودشان اینگونه احساس می کنند، در حالی قصد زیارت امام بزرگشان را دارند که گویا از زبان پاک ایشان آن کلماتی را می شنوند که در روز عاشوراء بیان کردند، آیا یاری دهنده ای هست که ما را یاری کند؟
این برادران، این جوانان و مردان بزرگسال و کودکان کوچک و خواهران با فضیلت، این راه کاملا راهی اندوهناک است زیرا ما را به یاد آن مصیبت بزرگ می اندازد اما در عین حال مسیری بابرکت است زیرا آن اصولی که به خاطر آنها سید الشهدا حرکت کرد را حفظ کرد و این راه در واقع یکی از مصداق های متعددی هستند مصداق های رسیدن به پیروزی، باید از راهپیمایی و زیارت اربعین حفاظت شود زیرا نشان دهنده ارتباط مستحکم با سید الشهداء علیه السلام است.
مسئله دوم: در واقع این ملت محترم باید گرامی شمرده شوند، نه اینکه به آنها بی توجهی شود و از آنها روی گردانده شود، این اندوخته آشکاری برای هر کسی است که بر اتفاقات زیارت اربعین نظارت دارند این ملت مایه افتخار و مباهات هستند..
نکاتی درباره برخی مسایل..
برادرانی که موفق به این زیارت می شوند، در ابتدا امیدواریم ما را شامل دعای خود کنند از اولین قدم هایی که زائر بر می دارد یا سوار ماشین می شود، دعایش را شامل حال کسانی کند که توفیق این زیارت را نداشتند، برادران جوان ما هم باید به یاد داشته باشند اگر دوستانی دارند که هر سال همراه آنها می آمدند
اما الآن آنها زیر خاک هستند آنها خون پاک خود را فدا کردند تا دوستانشان بمانند و به زیارت سید الشهدا بیایند آنها باید این را به یاد داشته باشند و به آنها توجه کنند و باید این زیارت را علتی برای این قرار دهند که خودشان را از غوطه ور شدن در زندگی بیرون آورند.. همانند توصیف امام حسن علیه السلام درباره برخی از پیروانشان نباشند که امام درباره آنها گفتند "دنیایشان پیش از دینشان است"..، این جوانان در عنفوان جوانی شان در حقیقت زمان اندکی در دنیا بودند اما دین و باور و محبتشان نسبت به کشورشان پیش رویشان بوده است
آنها پیروز شدند تا اینکه نشان شهادت را به دست آوردند این برادران زائر نباید تنها با آن شهدا همراه باشند بلکه باید سبب آموزش برای ما باشند تا بدانیم  چگونه از غوطه ور شدن در این دنیا رها شویم، پیشتر هم گفتیم من معتقدم دوره ۱۰ یا ۱۵ روزه زمان خوبی برای انسان است، در این راهپیمایی فرد هدف عالی دارد و آن رسیدن به وجودی پر برکت است.، برادرانم این مسائل سخنرانی نیستند بلکه حالتی از تربیت درونی است که نیاز داریم در آن پرورش یابیم.
طبیعتا از تمامی موکب دارانی که برای این زیارت تلاش و هزینه می کنند، تقدیر و تشکر می کنیم..
کسانی که پولش را خرج می کند و اگر لازم شد، از خودش مایه می گذارد.. این کسانی که دارایی و جان خود را برای زائران می گذارند در واقع این اوج بخشش است، برادرانم انسان گاهی کاری انجام می دهد که او را به جهان دیگری می برد.. اینها بخشش را به خودشان و فرزندانشان یاد دادند، زمان بخشش که برسد آنها  اصلا فکر نمی کنند و خون خود را می بخشند و این از برکات این موکب ها است.
دوست دارم به برادرانم بگویم امام حسین علیه السلام در هر خوبی سرآمد است و این موکب ها نیز باید از نظر هر فضیلتی سرآمد باشند.. سرآمد در تربیت و اخلاق، حفاظت از اموال عمومی، حفظ اموال شخصی، نظافت و انعکاس تصویری عالی و روشن از یاران امام حسین علیه السلام.. این برادران زائر و موکب داران مصداق های روایت هایی هستند که به زیارت امام‌ حسین علیه السلام تشویق می کنند..
برادرانم ما باید رشد کنیم همانگونه که آنها واقعا اهل رشد و تعالی بودند ما باید در همه چیزی پیشرفت کنیم حتی در انجام آیین ها..
این راه حزن است انسان زمانی که نزد امام حسین علیه السلام می آید یا زمانی که ایشان را به یاد می آورد، اندوهگین می شود، و زمانی که می گوید "یا حسین" محزون می شود، همواره مومن هر بار که امام حسین علیه السلام را به یاد می آورد، اشک می ریزد.این موکب های با برکت باید در عملکرد، سخن گفتن و در احیای این آیین ها ویژگی حزن را داشته باشند، من درباره حلال و حرام صحبت نمی کنم، من می گویم کسی که برای اربعین امام حسین علیه السلام می آید.. یاد خانواده را زنده نگه می دارد اینکه خانواده امام حسین علیه السلام  چگونه آمدند؟ به چه شکلی؟
این روحیه حسینی بر کسی که به آیین ها عمل می کند، منعکس می شود، روحیه اندوه باید وجود داشته باشد و مسیر حزن و اندوه مسیر خویشتن داری و آرامش است، راه موروثی که با آن این حالت اندوه و غم انگیزی منعکس می شود..
امیدوارم که این حالت گریه و اندوه حفظ شود، زیارت اربعین همانند سایر زیارت ها نیست.
به عنوان مثال در زیارت نیمه شعبان مصادف با میلاد امام زمان علیه السلام مردم به زیارت امام حسین علیه السلام می آیند و شادی و سرور خود را از ولادت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ابراز می کنند اما زیارت اربعین اینچنین نیست. زیارت اربعین متکی بر حزن و اندوه و گریه و درد و رنج و تفکر است. لطفا این مناسبت را آنگونه که شایسته است، احیا کنید.
دو نکته در حاشیه آنچه گفتم وجود دارد..
نکته اول: من همچنان بر مساله بیداری و هوشیاری از لحاظ امنیتی تاکید می کنم، مسئولان باید تا بالاترین حد ممکن از این موکب ها حمایت کنند، ما بارها گفتیم انسانی که در جنگهای واقعی شکست می خورد، به راه های بزدلانه پناه می برد و موکب ها را هدف قرار می دهد پس همواره باید بیدار و هوشیار بود.
نکته دوم: در واقع حوادث و اتفاقات راه بسیارند و هر ساله وجود دارند، هر سال حوادث راه وحشتناک بدلیل غفلت رانندگان و  نیز راهپیمایان وجود دارند، از شما انتظار می رود آگاه و هوشیار باشید، از حرکت در محل عبور خودروها خودداری کنید، رانندگان نیز از حرکت پر سرعت اجتناب کنند.جان هایی بی گناه از بین می روند، شب و روز با  سرعت بالا به شکلی غیر مسئولانه رانندگی می کنند. می دانی هزاران بلکه میلیون ها تن هستند که پیاده می روند پس آرام رانندگی کن.
برادران عزیزم به تازگی هر ساله به لطف خداوند تعالی اهل علم و دانشجویان حوزه های دینی با تمام وجود با زائران پیاده و یا در پایگاه ها و ایستگاه های خاص تعامل دارند، از زائران عزیز می خواهم از وجود بهترین داوطلبان بهره ببرند. زائر باید برای هر چه نیاز دارد درخواست بدهد.. برخی از برادران زائر خجالت می کشند که چیزی بخواهند و این حیاء نکوهش شده است.. یک حیای مقبول داریم اینکه از برادرت از پدرت از معلم حیا داشته باشی که در برابرش کار زشتی انجام دهی و یک حیای نکوهش شده و نادرست داریم اینکه تو خجالت بکشی درباره موضوعی شرعی، عرفی یا یک نیازت سوال کنی در این زمینه کوتاهی نکن این یک فرصت است تو در حال راه رفتن هستی و سوالات بسیاری به ذهنت می رسند.. سوال کن دانش منابع بسیاری دارد که کلید آنها سوال است..
لطفا از اهل علم بیشتر سوال کنید انها وقت خود را کامل برای خدمت به زائران گذاشته اند و این وظیفه شان است که وقتی این سوال ها از آنها شد، با آرامش پاسخ دهند.. گاهی انسان مشکلات بسیاری دارد که از آنها اطلاعی ندارد.. پدرش، مادرش، دوستش از هرکدام می آموزد اما متاسفانه پدر در سطح آموزشی خوب نیست به همین دلیل به پسرش اشتباه می آموزد.. فرصتی هست که کارهایت را به برخی از آنها عرضه کنی، مانعی برای این کار وجود ندارد یا اینکه برخی آیات را قرائت کنی به ویژه آنهایی که در نمازهای روزانه ات وجود دارند  از پرسیدن درباره مسائل شرعی یا غیر شرعی دست برندار فرصت خوبی است تا انسان تفهیم شود و یاد بگیرد در حالی که به سوی سید الشهدا علیه السلام در حرکت است.
امام حسین علیه السلام هنوز بعد از این دوره طولانی معلم ماست و ان شاء الله معلم ما باقی می مانند.
از خداوند سبحان وتعالی می خواهیم که ما نیز از جمله بهترین آموزنده ها باشیم همانگونه که او بهترین آموزگار است همچنین گروهی از خانم ها هم برای پاسخ دادن به سوالات خواهران زائر حضور دارند.
از خداوند سبحان و تعالی استمرار این موفقیت را می خواهیم و اینکه همه عاملان و زائران موفق باشند و خداوند آنها را از هر بدی حفظ کند و به تلاش های آنها برکت دهد، آخرین دعای ما این است حمد و سپاس مخصوص الله پروردگار دو جهان است خداوندا بر محمد و خاندان پاک و مطهرش درود فرست.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر