خطبه دوم نماز جمعه کربلا به امامت سید احمد الصافی در تاریخ هشتم ربیع الاول ۱۴۴۰ هجری برابر ۲۵ آبان ۱۳۹۷ شمسی

منبر الجمعة

2018-11-17

560 بازدید

برادران و خواهرانم، از توصیه های امام حسن عسکری علیه السلام که امروز سالگرد شهات ایشان است، اين است كه ایشان فرموده اند: "هر که بر مرکب باطل نشیند، در سرای پشیمانی فرودش آورد".
لطفا در این عبارت کوتاه که حفظ آن آسان بوده و از همان معدنی است که در خطبه اول درباره آن گفته بودیم، تامل کنید، به شیوه بیان امام علیه السلام و فایده این نصیحت توجه کنید. معمولا انسان زمانی که سوار بر چیزی می شود، می خواهد به مقصد برسد، زمانی که سوار خودرو یا چهارپا می شود، با آن به محلی که می خواهد می رود_ حالت معمول این است_، امام علیه السلام خواستند این مساله حساسی که همه ما آن را متوجه می شویم، را از جایگاه معرفت، حکمت و عمل بیان کنند به شکلی که گویا باطل عبارت از مرکبی برای انسان است، پس امام علیه السلام می فرمایند: "هر کسی سوار بر مرکب باطل شود".
انسان سوار می شود و می خواهد به مقصد برسد، اگر سوار بر پشت باطل شود، باطل او را کجا پیاده خواهد کرد؟! محل پیاده شدنش کجاست؟!
امام علیه السلام فرمود: "او را در سرای پشیمانی فرود آورد"، واقعا این عبارت در مقام نصیحت بی نهایت جالب و دقیق است.
طبیعتا چهره سیاسی این کلام را می شنود در حالی که این سخن سیاسی نیست بلکه کلامی از سر حکمت است که امام کسی را از آن مستثنا نمی کند. چهره سیاسی، شیخ قبیله، استاد دانشگاه، مدرس، پزشک، عالم و جاهل همه شامل این نصیحت می شوند و این اصل در مقام راهنمایی است.
امام علیه السلام می فرماید: "هرکسی که سوار بر مرکب باطل شود"
گاهی باطل شرعی است اما گاهی باطل شرعی نیست و تنها باطل عرفی است و خداوند از آن نهی نکرده است، اکنون خردمندان با هم توافق کردند تا نظرات خود را درباره مسایل کلی که با مسائل شرعی تضاد ندارد، یکسان کنند، به عنوان مثال خردمندان با هم توافق کردند چراغ راهنمایی برای حرکت سبز و برای توقف قرمز باشد. این کار خوبی است و خداوند از آن نهی نمی کند پس این  امر میان ما برقرار شد و ما خردمندان این مساله را تصویب و درباره آن توافق کردیم، این مساله خوبی است که ما باید به آن پایبند باشیم، اگر ما بر پشت باطل سوار شویم، و اگر مخالفت کنیم در حالی که آن مساله باطل عرفی بود به شکلی که اگر کسی از آن عبور کند، دیگران نسبت به او اعتراض می کنند و این حقشان است، وضعیت چگونه خواهد بود؟! او را در سرای پشیمانی فرود خواهد آورد، اگر ما  می خواستیم نمونه های این موضوع را ذکر کنیم، قطعا طولانی می شد. دوباره به این عبارت بازمی گردیم، این عبارت در مقام ارشاد و نصیحت است، انسان با هر قدرت بدنی، قدرت روحی، کنترل و جایگاهی که دارد، نباید سوار بر مرکب باطل شود، سخن امام علیه السلام سخنی عمومی است " هر کسی که سوار بر پشت باطل شود"، کسی که سوار بر باطل شود، باید به مقصد برسد در حالی که غیر ممکن است باطل تو را به مقصد برساند و تو را به محل سلامت وارد کند، اگر انتظار داری امروز کار خود را انجام دهی و به موانع بسیاری که وجود دارند، توجهی نکنی، نباید انتظار داشته باشی این وضعیت ادامه یابد، بلکه تو را به پشیمانی خواهد کشاند.
 من از بعد شرعی مساله صحبت می کنم، البته خداوند تبارک و تعالی شتاب بندگان او را شتاب زده نمی کند، چرا؟ زیرا هیچ چیز از منظر خدا دور نمی ماند.
حق عرفی نیز چنین است کسی که مسئول خدمت یا سرپرستی طایفه اش شده، نباید سوار بر مرکب باطل شود.
مثال های بسیاری وجود دارند، اکنون شما تقریبا هر روز مثال هایی می شنوید مسائل خونینی مانند قتل وجود دارند، به دنبال دلیل آن هستم؟! من با برخی از اعضای محترم و عزیز عشیره و برخی خردمندان صحبت کردم. برای چه خون هایی به ناحق ریخته می شوند؟ عقل و خرد کجا هستند؟ چرا بر مرکب باطل سوار می شوید؟
به محض اینکه به او فلان مساله گفته می شود، باور می کند و تعصب در پیش گرفته و باطل را دنبال می کند و مرکب آن سوار می شود و کاری می کند که بعدا پشیمان می شود. زنان، مردان، شیوخ و کل اعضای قبیله وحشت زده شده شدند، متاسفانه برخی این را مردانگی و شجاعت به حساب می آورند و چه بد مردانگی است که ظلم می کند و چه بد شجاعتی است که می ترساند، چرا؟! زیرا بر مرکب باطل سوار شد.ای کسی که سوار بر مرکب باطل شدی و خودت را می شناسی، تو باید تامل و درنگ کنی، برخی را دیگران فریب می دهند و تلاش می کنند در آنها روحیه انتقام و کشتار ایجاد کنند و متاسفانه او نیز تسلیم می شود سپس پشیمان می شود و پس از آن می خواهد از این مشکل رها شود اما نمی تواند، زمانی که با شما برخی از دردهای این جامعه و برخی مسائل را بررسی می کنیم واقعا برای ما تاسف بار است که برخی مشکلات اجتماعی را ببینیم من نمی توانم موردی را جدا از سایر موارد ذکر کنم اما این موارد نیز به ایجاد چنین شرایطی کمک کردند زیرا آنها بر مرکب باطل سوار شدند برخی تلاش کردند از آن نجات پیدا کنند اما نتوانستند سخن امام علیه السلام یک جمله شرطی است.
امام علیه السلام فرمودند: "هر کسی که سوار بر مرکب باطل شود" کجا فرود می آید؟ قطعا در سرای سلامت فرود نمی آید بلکه در سرای پشیمانی فرود می آید.
بنابراین برادرانم خرد خرد خرد‌‌‌‌. انسان باید سطحی از خرد را داشته باشد و این یعنی اینکه انسان کاری انجام دهد که به خاطر آن پشیمان نشود، انسان باید مطابق آنچه عقل حکم می کند، عمل کند و انسان باید خردمند باشد بیندیشد و عجله نکند، او باید سوار بر مرکب حق و نه باطل شود، این کافی نیست که انسان بگوید من خردمند هستم بلکه خرد باید در اقداماتش باشد، زمانی که با جمعی از چهره ها می نشیند، می بینید که او می گوید بله خرد موضوع مطلوبی است و او نباید عجله کند، انسان باید بیندیشد و باید عاقل باشد.
این کلام زیبایی است اما زمانی که شرایطی پیش می آید، این مسائل کنار می روند و هر کاری که می خواهد انجام می دهد.
برادرانم سرای ندامت جای آسانی نیست و هر پشیمانی جبران نمی شود، پشیمانی وجود دارند که جبران نمی شوند و عمر ادامه ندارد و انسان نمی داند سرنوشتش چیست، او دستاوردی برای باقی عمرش ندارد و این پشیمانی موجب نابودی انسان می شود، ما باید بر مرکب حق سوار شویم، انسان باید در رفتارهایش عاقل، میانه رو، خردمند و دقیق بوده و نباید کینه و دشمنی او را به سوی کارهایی چون آدم کشی بکشاند.
گهگاهی می شنوید که به فلان پزشک یا فلان شخص حمله شد، دنبال دلایل آن می گردی اما علت واقعی آن را پیدا نمی کنی.
انسان باید زمانی که چیزی را می شنود، تامل کرده و صبر کند. عاقبت شتاب در موضعگیری ها پشیمانی است.. من از موضوعی کلی صحبت می کنم و این نصیحتی است که امام علیه السلام فرمودند و چه بسا تنها یک توصیه دینی نیست. من گفتم مردم در برخی شرایط در مورد موضوع درستی با یکدیگر توافق می کنند چرا ما این کار را نکنیم در حالی که از نظر شرع هم مخالفتی در آن نیست ما باید کارهایمان را سامان دهیم. بسیار متاسفم که برخی از مردم دوست دارند بر مرکب باطل سوار شوند، این شخص اگر به سرای پشیمانی وارد شود تنها خودش خود را سرزنش می کند.
خداوند تعالی ما و شما را از سرای پشیمانی و سوار شدن بر مرکب باطل دور نگه دارد و به ما و شما توفیق دهد بر مرکب حق سوار شویم زیرا این مرکب ما را به سرای سلامت می رساند، خداوند تعالی ما و شما را از دردها حفظ کند و از تمامی بدی ها دور نگه دارد، آخرین دعایمان هم اینست، حمد و سپاس مخصوص الله پروردگار دو جهان است خداوندا بر محمد و خاندان پاک و مطهرش درود فرست.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر