خطبه دوم نماز جمعه به امامت شيخ عبدالمهدی کربلایی – 22/5/1395

منبر الجمعة

2016-08-16

1216 بازدید

شیخ عبدالمهدی کربلایی نماینده مرجعیت عالی دینی و امام جمعه کربلای معلی در خطبه دوم نماز جمعه که در صحن مطهر حسینی اقامه گردید ضمن اشاره به نامه امام علی علیه السلام به مالک اشتر اظهار داشت :

امام علی علیه السلام در عهدنامه ای که در هنگام انتخاب مالک اشتر به عنوان والی مصر نوشتند چنین فرمودند:

خدا را خدا را در باب طبقات ضعیف جامعه ، مساکین و نیازمندان و بینوایان و زمین گیران بیچاره ای که در میان آنها مردمی هستند که نیاز خود را ابراز میکنند و کسانی هستند که در عین نیازمندی روی ابراز ندارند.

امیرمومنان امام علی علیه السلام از مالک اشتر خواست تقوای الهی را در رعایت حقوق این طبقه رعایت کرده  و با تکرار لفظ جلاله اهمیت این موضوع را یادآور شدند.

امام جمعه كربلا افزود : مقصود امام علی علیه السلام از بکار بردن لفظ (طبقه ضعیف ) معیار ارزیابی این گروه در دین اسلام نبوده ، چرا که ضعف ، فقر ، بیماری و مانند آن هرگز چیزی از ارزش ها و امتیازات انسانها نکاسته و خداوند در قرآن کریم گرامیترین انسانها را باتقواترین آنها میخواند.

مقصود امام از به کار بردن این لفظ این بوده که این افراد در زندگی دنیایی و از نظر امکانات مادی و دنیوی جزو طبقه ضعیف هستند.

امام علی علیه السلام همچنین به دو واژه قانعا و معترا اشاره فرموده است و همانطور که در قرآن کریم ذکر شده قانع کسی است که به آنچه به وی عطا شده راضی بوده و قناعت پیشه سازد ولیکن معتر نیاز خود را ابراز کرده و به داشته ای خود قانع نمیباشد.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبدالمهدی کربلایی ضمن اشاره به این گفتار امام علی علیه السلام { به امورکسانی که از کوچکی به چشم نمی آیند بیشتر رسیدگی کن زیرا دیگران نیز آنان را کوچک شمرده و کمتر به تو دسترسی دارند.} افزود: مقصود امام علی علیه السلام کسانی هستند که با زبان خود از دیگران درخواست نکرده و خود را در معرض دلسوزی دیگران قرار نمیدهند. حال یا به دلیل عزت نفس و یا به دلیل عدم تمکن.

{خداوند تورا حاکم و حافظ  حقوق مالی و اجتماعی مردم قرار داده تا حق هرکس را به او بازگردانی، پس این امانت مهم را حفظ کن و برای رضای خدا به حقوق افراد توجه کن و از ضایع کردن حق الناس بپرهیز چرا که ایشان را یاری مبارزه و مقابله با تو نیست. و برای هریک از فقرا و مساکین سهمی از بیت المال خویش مقرر بدار و سهمی از زمینهای غنیمتی اسلام به آنان ببخش}

وی همچنین ضمن اشاره به دو واژه الاقصی و الادنی اظهار داشت :

منظور از این دو واژه نزدکی و دوری از لحاظ سکونت و یا از نظر قرابت به حاکم عصر میباشد. و در هر دو معنی قصد امام علی علیه السلام عدم تبعیض در اهتمام به افراد میباشد :{مبادا سرمستی حکومت تو را از رسیدگی به آنان باز دارد زیرا تضییع و نابود سازی حق هرچند ناچیز در درگاه الهی پذیرفته نیست پس در رفع نیاز قشر ضعیف کوشا باش و از ایشان روبرنگردان}

نماینده مرجعیت دینی اعلی همچنین به فراز دیگری از عهد نامه اشاره نمود: فقرا نیازمند عدل و انصاف بیشتر بوده و نباید در ادای حقوق همگانی تبعیضی بین اقشار مختلف مردم برقرار شود.

برادران و خواهران، حال میخواهم توجه شما را به یکی از بارزترین نمونه های مورد اشاره امام علی علیه السلام جلب کنم. آوارگانی که از شهرهای خود فرار کرده و در شرایط بسیار سخت آب و هوایی روزگار میگذرانند.

یکی ازاین موارد پیرمرد هفتاد ساله ای است که با قامتی خمیده منزل را به همراه خانواده و همسر وفرزندان پسر شهیدش ترک کرده و به امید یافتن پناهگاهی به راه میافتند. پس از طی مسافتی از دور چادرهای امداد آوارگان را مشاهده کرده و به امید یافتن سرپناه و آب و غذا به سوی آن میشتابند.

درون چادر مردان وزنان و کودکان بسیاری را مشاهده میکنند. کودک یتیمی در آغوش مادر ، پیرزنی گریان در فراق فرزندان شهید ، جوانانی غمگین و نگران آینده... در این حین اتومبیل امدادرسانی رسیده و کودکان به امید دریافت غذا به سوی آن می شتابند. علیرغم اینکه برخی مسئولین ادعا میکنند که در حال تلاش در راستای مبارزه با فساد مالی و اجتماعی هستند، فاسدان بسیاری در خیر و رفاه زندگی کرده و در راستای دستیابی به ثروت بیشتر تلاش میکنند. خواهران و برادران گرامی ، این تصویری ناچیز از زندگی آوارگان بوده و پر واضح است که تامین نیازهای ضروری ایشان همچون بازگشت به شهر و منزل از واجب ترین مسئولیتهای دولت میباشد ولیکن به دلیل کوتاهی دولت ما از هموطنان میخواهیم تا به قدر توان خود به یاری این عزیزان بپردازند.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر